جستجو

ارسال مقاله

آر اس اس پایگاه

پنل کاربران

نام کاربر :  
رمز عبور :  
 
عضویت
رمز را فراموش کردید ؟

جدید ترین مطالب

بازدید کنندگان عزیز میتوانند برای دریافت مقالات بیشتر به آدرس www.3law.ir مراجعه نمایند.

حق کارگران محفوظ است

بازدیدها: 4342 نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 مهر 1392 نظرات: 0

حق کارگران محفوظ است

کوشش های اقتصادی انسان همواره معطوف بر آن بوده که حداکثر نتیجه را با کمترین امکانات و عوامل موجود به دست آورد، این تمایل را می توان دستیابی به کارآیی و بهره وری بالاتر نامید. بهره وری مفهومی جامع و دربرگیرنده کارآیی است که افزایش آن به منظور ارتقای سطح زندگی، رفاه، آرامش و آسایش انسان ها همواره مد نظر دست اندرکاران سیاسی و اقتصادی بوده است. 
به دیگر سخن، بهره وری عبارت است از: «به دست آوردن حداکثر سود ممکن با بهره گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد و مهارت نیروی انسانی، ماشین، پول، تجهیزات و... به منظور ارتقای رفاه جامعه».در گذشته منظور از بهره وری تنها بهره وری کار و این که چگونه می توان با بهره برداری بهتر از نیروی انسانی میزان تولید را افزایش داد، مد نظر بوده است. 
نیروی کار به عنوان یکی از عوامل تولید و وارده (داده) در فرمول بهره وری در مخرج کسر قرار می گیرد و هر چقدر مخرج کسر عدد کمتر و هزینه های مربوط به آن نیز رقم پایین تری باشد، میزان بهره وری بیشتر خواهد بود. 
در جهان امروز، ملت های ثروتمند ملت هایی هستند که از منابع خود به نحو بسیار موثری استفاده کنند، به عبارت دیگر، تنها داشتن منابع، کافی نیست بلکه نحوه استفاده و صیانت از منابع اهمیت بسزایی خواهد داشت. 
مطالعات و نتایج پژوهش ها نشان می دهد کشورهایی که برای توسعه اقتصادی،به افزایش بهره وری بیش از منابع طبیعی و فیزیکی خود تکیه کرده اند، رشد سریع تری داشته اند. 
افزایش بهره وری سرمایه گذاری را موجه تر کرده، تقاضا برای نیروی کار را افزایش داده و موجب اشتغالزایی می شود و سودآوری ناشی از آن علاوه بر ایجاد اشتغال، مزایای عمده دیگری به همراه دارد، به این ترتیب نقش محوری بهره وری در بسیاری از پدیده ها مانند رشد اقتصادی، ارتقای سطح زندگی، بهبود در موازنه پرداخت های خارجی، کنترل و مهار تورم و بهبود کیفیت و اوقات فراغت افراد جامعه کاملا آشکار است. 
● اهمیت ارتقای سلامت نیروی انسانی 
از آنجا که بسیاری از بنگاه های تولیدی هزینه مربوط به نیروی انسانی را بخش مهمی از کل هزینه های جاری می دانند، حفظ و استفاده کارآمد از کارگران تا حد امکان، حائز اهمیت است؛ چرا که توانایی شرکت یا بنگاه برای یک رقابت موفقیت آمیز به پیش بینی و مهار هزینه های آینده کارگری و نیروی انسانی بستگی دارد. 
به عبارتی امروزه ضرورت حفظ و ارتقای کیفیت نیروی کار و ایجاد یک نیروی انسانی سالم، مولد و تبدیل وی به سرمایه انسانی در فرآیند توسعه، تمام واحدها را بر آن داشته است که در حفظ و نگهداری سرمایه های انسانی اهمیت و اولویتی بیش از سرمایه های فیزیکی و ماشین آلات قائل شوند بنابراین کلید افزایش بهره وری در کیفیت نیروی کار، یعنی همان نیروی کار، سالم و مولد، بهبود مدیریت و شرایط مطلوب کار از نظر بهداشتی و افزایش مداوم کیفیت تولید و محصول است. 
● بهداشت حرفه ای کلید سلامت نیروی کار 
طبق آمار سالانه در جهان ۱۲۰ میلیون حادثه شغلی با ۳/۵ میلیون تلفات اتفاق می افتد که خسارات ناشی از آنها ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است و نیز ۶۸ تا ۱۵۷ میلیون مورد بیماری شغلی بر اثر تماس های شغلی (حرفه ای) سلامت جهان را به مخاطره می اندازد که علاوه بر ضایعات انسانی، هزینه های مربوط به لطمات درصد زیادی از تولید ناخالصی ملی را در برخی کشورها ازجمله ایران به خود اختصاص می دهد. هزینه درمان و خارج شدن یک نیروی کار فعال در جامعه نیز نوعی خسران است. 
علاوه بر این مسائل روانی و اثراتی که فرد از کار افتاده بر خانواده و اطرافیان خود می گذارد، بر شادابی و سلامت جامعه نیز تاثیر خواهد داشت. طبق گزارش دیگر، زیان های اقتصادی ناشی از عدم رعایت بهداشت حرفه ای در جهان در مجموع بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. 
حقیقت آن است که وجود محیط کاری مطلوب و برخوردار از بهداشت علاوه بر این که موجب کاهش حوادث و بیماری های ناشی از کار می شود، عدم خستگی دائم و نبود اضطراب و نگرانی،پیدایش روحیه امید، شادی و نشاط و علاقه بیشتر کارکنان به کار را فراهم می آورد و نه تنها موجب صیانت از نیروی کار، بلکه باعث شادابی، تقویت نظم و انضباط در محیط کار، تقویت روحیه کارگران و در نهایت بهره وری بهتر و بیشتر می شود. 
به عبارتی دیگر، با از بین بردن شرایط نابسامان جسمی و روانی و مخاطرات بهداشتی در محیط کار که سلامت کارگر را به خطر می اندازد، برمیزان فعالیت، ابتکار، خلاقیت و بهره وری آن بی تاثیر نخواهد بود. 
بررسی هیات های اعزامی (سازمان بین المللی کار) در بعضی از کشورها نشان می دهد نتایج حاصل از بررسی روش های مورد عمل یا بررسی کار در موسسات و بنگاه های تولیدی و پدید آوردن تغییرات در روش ها و سیستم مورد عمل، اگر موجب یک درصد افزایش در بهره وری نیروی کار شود، سلامت و متحول شدن محیط کار، فراهم کردن محیط کار سالم از لحاظ بهداشت، تامین نور کافی، رعایت نظافت و بهداشت، کاهش و کنترل سر و صدای اضافی و زیان آور، درجه حرارت مناسب و تهویه هوا در محیط کار که همگی با اعمال راهکارهای بهداشت حرفه ای قابل اجراست افزایش بهره وری را می تواند تا ۵ درصد فراهم آورد. 
● پیشنهاد ها 
بهبود کیفیت و توجه شایان به نیروی کار به عنوان مهم ترین عامل بهبود و ارتقاء در بهره وری و دستیابی به توسعه پایدار است، مانند: حفظ سلامت جسمانی و روانی کارگران، ایجاد شرایط خوب کاری و تفریحات سالم کارکنان، ایجاد انگیزه در کارکنان و... . 
فرهنگ بهداشت حرفه ای کار و سلامت نیروی کار در سازمان ها، اداره ها، واحدهای تولیدی و خدماتی دولتی و خصوصی و تمامی کارگاه ها و کارخانه ها، به عنوان محور توسعه پایدار باید مورد توجه جدی قرار بگیرد و با نگرش بر شرایط محیط های کار و تهدید عوامل زیان آور، با شدت های گوناگون و خطرات در کمین نشسته و اجرای صحیح و موثر ضوابط قانونی موجود در فصل چهارم قانون کار و مواد مرتبط در قوانین مربوط از سوی نهادهای قانونی متعهد و پیگیر در جهت اجرای تعهدات کارفرمایان به عنوان عاملان اصلی سلامت محیط کار، باید مفهوم پویای سلامت و بهداشت حرفه ای توسعه یابد و با اتکا به داشتن نیروی کار سالم، مولد، شاداب و ماهر، قابلیت تولید محصولاتی با کیفیت برتر و هزینه کمتر (بهره وری بالاتر) و قابل رقابت در بازارهای جهانی ایجاد شود. 
بر این اساس، ایجاد و تقویت واحدهای تخصصی بهداشت حرفه ای در همه واحدهای تولیدی و خدماتی در نیل به سطوح بالای بهره وری، رشد اقتصادی و توسعه پایدار جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد. 
با توجه به نقش محوری بهداشت حرفه ای در تامین سلامت و حفظ و صیانت از نیروی کار، اعمال راهکارهای سلامت کار باید مورد توجه بیش از پیش مسوولان، کارفرمایان و صاحبان صنایع قرار گیرد و حتی در اولویت باشد. 
توجه ویژه به ایجاد، تقویت و توسعه واحدهای تخصصی بهداشت حرفه ای و همچنین مفهوم پویایی سلامت کار و فرهنگ بهداشت حرفه ای در سازمان ها، ادارات و واحدهای دولتی و خصوصی و کارگاه های تولیدی و خدماتی. 
ضوابط قانونی موجود در فصل چهارم قانون کار و مواد مرتبط در قوانین سازمان تامین اجتماعی، از سوی نهادهای متعهد به طور موثر اجرا، نظارت و پیگیری شود و در جهت اجرای تعهدات از سوی طرفین روابط کار (کارگران، کارفرمایان و دولت) به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. 
مهندسین بهداشت حرفه ای در درجه اول باید با آگاه کردن مدیران، آنها را درخصوص اثربخشی برنامه های بهداشت حرفه ای و ایمنی مطلع و توجیه کند و بستر فرهنگی مناسب را در این باره فراهم آورند و با کمک و همکاری همین مدیران به آموزش و توجیه کارکنان درخصوص اهمیت رعایت دستورالعمل های بهداشت حرفه ای، ایمنی و سلامت کار و پیامدهای مثبت آن اقدام کنند. لذا مدیران به عنوان کسانی که مسوولیت نهایی صیانت از نیروی کار به عهده شان است، باید در این باره تلاش و مهندسان بهداشت حرفه ای را یاری کنند. 
نقش کارگران در اثر بخشی برنامه های بهداشت حرفه ای و ایجاد سلامت محیط کار خالی از اهمیت نیست. آنان را باید از این نقش آگاه و مجاب به همکاری در اعمال راهکارهای سلامت کار کرد تا همواره در رعایت مسائل ایمنی کار و مسائل بهداشتی نهایت دقت را به خرج دهند و باهمکاری مدیران، راهکارهای ایمنی و بهداشتی ارائه شده از سوی متخصصان را رعایت کنند و در انجام آن کوشا باشند، به مهندسان بهداشت حرفه ای اعتماد کنند و بدانند به طور یقین، شاهد افزایش بهره وری در کارخانه و نیز شکوفایی و رونق اقتصادی در جامعه شان خواهند بود که این موضوع می تواند در دستیابی به اهداف سلامت کار بسیار موثر و مفید باشد. 
ایجاد نظام جامع مدیریت سلامت کار و برطرف کردن تعدد تصمیم گیرندگان و سیاستگذاران و تشکیل سازمانی با پشتوانه اجرایی قوی و مدیریت جامع سلامت در کشور برای جلوگیری از فعالیت های موازی و گاهی نفی کننده سازمان ها و ارگان های مسوول. 
ارتقای دانش و مهارت های کارکنان درگیر در برنامه های بهداشتی در بخش دولتی و خصوصی از طریق برگزاری سمینارها، همایش ها و گردهمایی ها با حضور نمایندگانی از مدیران و صاحبان صنایع و کارگران و دست اندرکاران بخش سلامت کار با در نظر گرفتن سه جانبه گرایی و فراهم آوردن تمهیدات و زمینه لازم برای مذاکره سه جانبه دولت، کارفرمایان و کارگران به محوریت بهداشت حرفه ای و سلامت کار و با هدف گسترش روابط کار و ایجاد بانک اطلاعات سلامت کار به منظور دستیابی دست اندرکاران این بخش به اطلاعات و اخبار موردنیاز در سراسر کشور. 
وضع قوانین، آیین نامه ها، مقررات و دستورالعمل های موردنیاز برای استقرار اصول و موازین بهداشت حرفه ای، نظارت بر حسن اجرای آن و ایجاد ضمانت اجرایی کافی و موردنیاز و تجدیدنظر و اصلاح بخش هایی از قوانین مربوط جهت رفع چالش های موجود. 
شناسایی و رفع موانع موجود بر سر راه اعمال راهکارهای بهداشت حرفه ای و اجرای طرح های تحقیقاتی، در سطح کشور و کاربرد نتایج به دست آمده در سیاستگذاری و راهبردهای بخش سلامت کار. 
براساس آمار مرکز ایران ۹/۹۷ درصد واحدهای شغلی کشور را کارگاه های کوچک با بعد کارکنان ۲۰ نفر و کمتر تشکیل می دهد که ۹/۵۱ درصد کل شاغلان کشور در این واحدها مشغول به کارند. پرواضح است که با توزیع می بایست برنامه های بهداشت حرفه ای در کشور به گونه ای جهت دهی شوند که امکان پوشش خدمات سلامت کار در این واحدها فراهم گردد لذا در این خصوص می توان به بهبود و توسعه مراکز بهداشت کار مشترک برای مجتمع های کارگاهی کوچک مانند بهداشت کارگری مشترک، مراکز بهداشت کار مشترک در شرکت های صنعتی و غیره و آموزش تخصصی در این زمینه برای شاغلان این واحدها پرداخت. 
● بهداشت حرفه ای چیست؟ 
کار ضرورت توسعه است و توسعه تامین کننده منافع افراد جامعه. با وجود این هریک از اقدامات، فرآیندها و عملیاتی که برای صنعتی شدن و توسعه صورت می گیرد رویارویی با شرایط یا عوامل خطرزا را اجتناب ناپذیر می کند. صنعتی شدن و تولید فزاینده، مخاطرات گوناگونی را برای نیروی کار به ارمغان آورده و موجب شده است نیروی کار در معرض عوامل زیان آور بسیاری قرار گیرد که جزو جدایی ناپذیر صنعت و تولید به شمار می آیند و همواره تندرستی نیروی کار را تهدید می کند. از این رو پیدایش چنین معضلات و مشکلاتی باعث شد نظام علمی با عنوان«بهداشت حرفه ای» رو به تکامل بگذارد. 
کمیته مشترک کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) و سازمان بین المللی کار (GNP) هدف و تعریف بهداشت حرفه ای را این گونه عنوان کرده اند: «بهداشت حرفه ای عبارت است از: علم و هنر تامین بالاترین حد سلامت برای کارگران، تطبیق با مقتضیات روحی و جسمی کارگران، حفظ سرمایه از طریق ایجاد محیط کار سالم، انتخاب کارگر مناسب برای هر کار، پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی و غیرشغلی، آموزش بهداشت فردی، تشخیص زودرس و درمان بیماری ها و توجه به مسائل کارگران و افراد وابسته به آنان تا هر کارگر بتواند با برخورداری از حداکثر سلامت و رفاه، فردی موثر برای اجتماع باشد.»

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
موضوعات مشابه
 • قانون کار، امنیت شغلی و دیوان عدالت اداری
 • کودک آزاری
 • جهانی شدن حقوق کار و تاثیر آن بر حقوق کار ایران
 • جایگاه حمایتی كارگران پاره وقت در قانون كار
 • رونق کسب‌وکار، عامل کاهش فساد اداری
 • برداشت عوامانه از مفهوم کارگر
 • تاملی بر موضوع فساد اداری
 •  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  سوال:
  پایتخت ایران
  پاسخ:*
  کد را وارد کنید: *