جستجو

ارسال مقاله

آر اس اس پایگاه

پنل کاربران

نام کاربر :  
رمز عبور :  
 
عضویت
رمز را فراموش کردید ؟

جدید ترین مطالب

بازدید کنندگان عزیز میتوانند برای دریافت مقالات بیشتر به آدرس www.3law.ir مراجعه نمایند.

کدام شهر رکورددار مرگ‌های مشکوک است

بازدیدها: 4753 نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 6 فروردین 1393 نظرات: 0

کدام شهر رکورددار مرگ‌های مشکوک است؟


 

از بین موارد ارجاعی مرگ‌های مشکوک به خودکشی به پزشکی قانونی در این تحقیق، ۵. ۷۰درصد افراد مرد و ۵. ۲۹ درصد زن بوده‌اند، یعنی می‌توان گفت که تعداد مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان ۴. ۲ برابر زنان است.
آفتاب: معاون مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: «با توجه به بالا بودن نرخ مرگ مشکوک در برخی استان‌ها نگاه منطقه‌ای به این موضوع برای شناسایی دلایل وقوع آن و تربیت متخصصین روان‌شناسی و روانپزشکی ضروری است.»


به گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، سعداله مرادی با ارایه مقاله‌ای با عنوان بررسی مرگ‌های مشکوک به خودکشی‌، ارجاعی به مراکز پزشکی قانونی کشور در زمستان ۸۸ تا پاییز ۸۹ (سال۲۰۱۰ میلادی) افزود: «خودکشی یکی از مشکلات مهم اجتماعی و بهداشت روانی بسیاری از کشور‌ها است و در برخی کشور‌ها به صورت قابل توجهی بالا‌تر از تعداد مرگ‌های ناشی از تصادفات قرار دارد.»

مرادی با اشاره به بیشترین و کمترین فراوانی خودکشی در استان‌ها بر اساس نتایج این تحقیق خاطرنشان کرد: «بیشترین فراوانی خودکشی به ترتیب در تهران با ۴۳۴ نفر، کرمانشاه با ۲۴۷ نفر و لرستان با ۲۲۸ نفر و کمترین فراوانی به ترتیب در استان‌های سمنان با ۲۰ نفر، خراسان جنوبی ۲۸ نفر و یزد با ۳۰ نفر ثبت شده است.»

به گفته وی ۷. ۴ نفر به ازای هر صد هزار نفر از جمعیت کشور بر اثر مرگ‌های مشکوک به خودکشی در سال ۲۰۱۰ فوت کرده‌اند.

معاون مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: «بالا‌ترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی در این تحقیق مربوط به استان‌های ایلام (۲۶ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت)، لرستان و کرمانشاه (هرکدام ۱۳ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت) و همدان (۹. ۹ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت) و پایین‌ترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مربوط به استان‌های هرمزگان (۲. ۲ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت)، سیستان و بلوچستان (۵. ۲ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت) و یزد (۸. ۲نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت) است.»

مرادی خاطرنشان کرد: «از بین موارد ارجاعی مرگ‌های مشکوک به خودکشی به پزشکی قانونی در این تحقیق، ۵. ۷۰درصد افراد مرد و ۵. ۲۹ درصد زن بوده‌اند، یعنی می‌توان گفت که تعداد مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان ۴. ۲ برابر زنان است. همچنین بالا‌ترین نسبت مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان به زنان در استان‌های همدان (۶. ۸۴درصد)، اصفهان (۳. ۸۳ درصد) و گیلان (۴. ۸۱درصد) و بالا‌ترین نسبت زنان مربوط به استان‌های ایلام (۶. ۴۷ درصد)، لرستان (۹. ۴۶ درصد) و بوشهر (۷. ۴۵ درصد) بوده است.»

معاون مرکز تحقیقات با اشاره به نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی در سال۲۰۱۰ به تفکیک جنس افزود: «۶. ۶ مرگ مشکوک به خودکشی به ازای هر صد هزار مرد و ۷. ۲ مرگ مشکوک به خودکشی به ازای هر صد هزار زن در کشور رخ داده است از سویی بالا‌ترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان در استان‌های ایلام (۸. ۲۶ نفر)، همدان (۶. ۱۶نفر) و کرمانشاه (۴. ۱۶نفر) به ازای هر صد هزار مرد و بالا‌ترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی زنان دراستان‌های ایلام (۱. ۲۵ نفر)، لرستان (۴. ۱۲نفر) و کرمانشاه (۴. ۹ نفر) به ازای هر صد هزار زن وجود داشت.»

وی با مقایسه نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی در ایران با دیگر کشور‌ها یادآور شد: «نرخ خودکشی ایران در بین ۸۹ کشوری که اطلاعاتش جمع آوری شده است (کشورهایی نظیر آمریکا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، کاناد، استرالیا، کویت، امارات، اردن و...) در رتبه شصت و نهم قرار دارد، همچنین رتبه نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان ایرانی در رده هفتادم دنیا و رتبه نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی زنان ایرانی در رده پنجاه و هشتم دنیا قرار دارد که این بیانگر وضعیت مناسب ایران نسبت به بسیاری از کشورهای جهان است. »

مرادی تصریح کرد: «با توجه به اینکه استان‌های ایلام، همدان، لرستان و کرمانشاه، بالا‌ترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان و زنان را در مطالعات سال ۲۰۰۱ و سال ۲۰۱۰ داشته‌اند، به نظر می‌رسد نگاه منطقه‌ای به این موضوع برای شناسایی دلایل وقوع خودکشی و تربیت متخصصین روان‌شناسی و روانپزشکی و اعزام آن‌ها به این مناطق برای شناسایی افراد در معرض خطر ضروری باشد.»

وی با اعلام اینکه بررسی موضوع خودکشی به عنوان یکی از شاخص‌های سلامت جامعه حائز اهمیت است افزود: «با هدف ایجاد زمینه تحقیقات بیشتر هم اکنون امکان بررسی موارد مشکوک به خودکشی حدود ۳۰ هزار پرونده مربوط به سال‌های گذشته از ۳۵۰ مرکز پزشکی قانونی فراهم است و در صورت همکاری متقابل دستگاههای ذیربط و محققین مربوط با تعریف طرح‌های پژوهشی مشترک ابعاد مختلف موضوع خودکشی قابل بررسی است و در این خصوص مرکز تحقیقات پزشکی قانونی آماده همکاری با محققین و دستگاه‌های ذیربط است.»

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
موضوعات مشابه
 • تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری
 • حداقل دستمزد سال 93 کارگران
 • برخورد قانون با نگهداری حیوانات اهلی و وحشی
 • نقد قوانین محیط زیستی و شکار غیر مجاز
 • آتانازی- قتل از روی ترحم Euthanasia
 • عنف و اکراه
 • جرم پولشویی
 • تکالیف قضات اجرای احکام بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی
 • حقوق زنان زنداني در قوانين
 • کتاب در جستجوی حق انتخاب
 • حفاظت از محیط زیست در مدار قانون
 • کودک آزاری معضل جدید اجتماعی
 • کودک آزاری
 • رأي "الكترال" چيست؟
 • کارکردهای اجرای قانون حمایت خانواده در جامعه
 •  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  سوال:
  پایتخت ایران
  پاسخ:*
  کد را وارد کنید: *